fbpx
Ing. Jaroslav Tykal - Váš makléř pro Prahu a střední Čechy

Trh s realitami se mění: Klesá počet prodaných nemovitostí, někde i cena. Roste zájem o bydlení v nájmu

Publikováno: 2. 8. 2022

Rostoucí sazby hypoték, stagnující ceny bytů v některých lokalitách a lehce opadající zájem o koupi nemovitosti. Bude mít koktejl umíchaný z těchto ingrediencí příchuť praskající realitní bubliny, nebo výhodné investice pro ty, kteří přemýšlejí kam v době rekordní inflace s penězi?

Realitní trh v poslední měsících zažívá turbulence, které několik posledních let nepamatuje. Jde o výsledek dvouletého covidového období, rekordní inflace i válečného konfliktu na Ukrajině. Jaké budou další měsíce? Mnohé napovídají data – ta z katastrálních úřadů, finančního trhu i od ostatních makléřů sítě REMAX.

Úroky u hypoték rostou. A zájem o ně klesá

Ještě v lednu 2021 se průměrná výše úroku u hypotéky pohybovala pod hranicí 2 %. O rok později, v lednu 2022 atakovala hranici 3,5 %, v březnu 2022 překročila hranici 4,5 %. Na konci července 2022 pak Fincentrum Hypoindex hlásil už hodnotu 6,2 %.

S rostoucí cenou hypoték pak logicky klesá zájem. Ostatně, hypoteční banky hlásí ve 2. kvartálu 2022 meziroční pokles zájemců o více než 2/3. Není divu, při současných cenách nemovitostí je hypotéka na průměrné bydlení drahý špás i pro vyšší střední třídu.

Zájemců ubývá a trh se ochlazuje

„Winter is coming!“ A ne nemluvíme o hrdinech Hry o trůny. Ochlazení trhu hlásí například data Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního. Zápisů a změn vlastníků v katastrech v červnu ubylo – u bytů meziročně o 23 %, u domů dokonce o 27,5 % oproti červnu roku 2021. Na základě těchto hodnot se tak dá usuzovat, že se právě o tolik nemovitostí méně prodalo v průběhu března a dubna 2022. Tedy ještě v době před dalším navyšováním úrokových sazeb, ke kterému ČNB přistoupila v květnu a pak ještě jednou v červnu. Další propad nás tak možná ještě čeká.

Zájemců z řad těch, kteří uvažovali o koupi nemovitosti pro vlastní potřebu ubývá. Nicméně na trhu jsou pořád ti, kteří v investici do nemovitostí vidí cestu, jak uchránit svoje úspory před inflací a zachovat jejich reálnou hodnotu. V konečném součtu to ochlazování trhu zbrzdí, nicméně úplně nezastaví.

Nemovitostí v nabídce přibývá a ohřejí se v ní déle

S trochou nadsázky stačilo ještě loni mrknout okem a vysněný byt byl z nabídky pryč. Tyhle časy jsou ale tytam. Počet nemovitostí, které se objevují v nabídkách realitních kanceláří, roste. A oproti začátku roku 2021 je jich v polovině 2022 hned o 50 % více. V nabídce se také průměrně ohřejí delší dobu. Zájemci o koupi nemovitost tak mají po dlouhých měsících opět relativně z čeho vybírat.

Ceny nemovitostí stagnují, v některých regionech dokonce i klesají

Vše výše zmíněné pak logicky ovlivňuje cenu nemovitostí. A zdá se, že ta poprvé od zimy 2019 narazila na svůj strop. Podle dat společnosti Valuo Technologie z června 2022 ceny nemovitostí v dubnu a květnu 2022 klesly.

Celorepublikový průměr má ale samozřejmě dva protipóly. Zatímco u bytů (- 2 % celorepublikově), nemovitostí v Praze (- 3 %), na Vysočině (- 18 %), ve Středočeském (- 6 %) a Zlínském (- 21 %) kraji šly ceny nemovitostí dolů, u rodinných domů (+ 10 % celorepublikově) nebo například v oblasti Brna cena za metr čtvereční dále rostla.

Pokles cen se pak podle expertů týkal primárně nemovitostí, které nebyly tak atraktivní. Tedy nemovitostí spíše na okrajích měst, s horší dopravní dostupností a ve špatném technickém stavu.

Některé nemovitosti zlevňují, než z portálů zmizí

Slevička by nebyla?“ Ale byla! Minimálně podle dat Valuo Technologie. Dřív, než zmizely z nabídek realitních serverů, zlevnily ceny u 20 % bytů a u 16 % domů. U bytů v průměru o 246 tisíc Kč, u domů dokonce o 446 tisíc Kč. I tady ovšem platí, že se slevy týkaly primárně nemovitostí, které nepatřily do top třídy atraktivity. Dobře naceněná nemovitost s atraktivními parametry si v nabídce aktuálně sice možná chvíli počká, ale nakonec se prodá.

Nájmy? Roste zájem o ně, ale i jejich cena

Nedostupné vlastní bydlení tak žene mnoho Čechů do nájmu. A zákony trhu pak logicky fungují i tady – s rostoucí poptávkou (která souvisí i s válkou na Ukrajině) rostou ceny. Nájemné je v polovině roku dražší v průměru o 6 % oproti lednu a někteří odborníci odhadují, že do prosince překoná hranici 15% nárůstu.

Dlouhodobě je stále největší zájem o garsoniéry a byty s dispozicí 2+1, nicméně dá se předpokládat, že i tady se bude situace vyvíjet s ohledem na změnu skladby zájemců o tento typ bydlení.